Havn i det nordvestlige Vendsyssel er blevet et knudepunkt for laks
Tirsdag 5. december 2023 kl: 15:09
Af: Redaktionen Hirtshals Havn er blevet den største modtager af laks i Europa, og en række førende virksomheder inden for lakseindustrien er blevet en del af den klynge af virksomheder, der nu går under betegnelsen Hirtshals Laksehub. Et tæt samarbejde mellem virksomhederne har muliggjort en cirkulær produktion, hvor alle dele af laksen bliver udnyttet
Det er blandt andet Hirtshals beliggenhed med transportforbindelser over land og hav - og en etableret fiskeindustri - der gør byens havn til et godt sted for et laksehub.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Havnesamarbejde skal bane vejen for vind-, offshore- og bulk-løsninger
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Kongeskibet lægger til kaj i Billund
- Kran i Køge kranede skrot op fra brand på skib
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Havneselskab med tre vandhavne og en landhavn øgede både omsætning og overskud
- Dansk-svensk havneselskab omsatte for over en milliard svenske kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


