Sydjysk kommune gentager gode råd til at holde dig rask
Mandag 4. december 2023 kl: 17:19
Af: RedaktionenVed at følge fem gode råd er det muligt at forebygge smitte. Det fremhæver Kolding Kommune i en mail mandag. Kolding Kommune henviser til Sundhedsstyrelsen råd til, hvordan man forebygger smitsomme sygdomme. Uden at være hysteriske, men med et ønske om at så mange som muligt kan holde jul sammen unden at være alt for syge, bringer vi hermed de gode råd videre
Baggrunden for at gentage de gode råd er, at vinteren er kommet, og med lavere temperaturer stiger risikoen for at blive smittet med sæsonbetonede sygdomme som influenza og corona. Ved at følge fem gode råd er det muligt at forebygge smitte.
Bliv hjemme, hvis du er syg eller har symptomer på sygdom
Det anbefales som et generelt råd at blive hjemme, når man er syg med betydelige symptomer på smitsom sygdom. På den måde kan man undgå, at give smitten videre til andre.
Vask hænder tit, eller brug håndsprit
God håndhygiejne er en effektiv måde til at forebygge kontaktsmitte mellem genstande, hænder og ansigt.
Host eller nys i ærmet
Du kan smitte andre eller blive smittet gennem dråber med virus, der bliver spredt i luften fx gennem host, nys, sang, tale eller råb.
Luft ud og skab gennemtræk
Når man lufter ud, kan man forebygge dråbesmitte indendørs. Når en person hoster eller nyser, vil de fleste dråber falde til jorden.
Gør rent - særligt overflader som mange rører ved
Risikoen for kontaktsmitte er størst fra overflader, som mange rører ved fx håndtag, gelændere, kontrakter, trykknapper, tastaturer, armlæn, legetøj, redskaber, vandhaner, toiletter mv.
(Kilde: Forebyg smitsomme sygdomme, Sundhedsstyrelsen)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Bilister i skoven blev taget i politikontrol
- Togoperatør vinder pris for social ansvarlighed
- Ambassadør klipper snoren til ny Tyrkiet-rute fra lufthavn tæt på Aarhus
- 10 ekstra batteritog skal styrke den kollektive trafik i Region Sjælland
- Bekendtgørelse om kvalifikationskrav til visse chauffører i vejtransport er ændret
- Lufthavn på Djursland forhandler med en ny international investor
- Politiet tog sig af gratister i bussen
- Ny forsøgsordning giver billigere flexture
- S-tog kører med flere rejsende
- Transportøkonomisk forening holder generalforsamling
- Magasinet Bus 4 - 2025 er udkommet
- Kampagne skal flytte transport fra solo til samkørsel
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |