Lastbil rejste sig på bagenden
Mandag 20. november 2023 kl: 12:20
Af: RedaktionenSidste uge begyndte med en lidt usædvanlige bjærgningsopgave for Feuerwehr Hamburg, da redningmandskab fra Feuer- und Rettungswache Süderelbe blev kaldt ud til en discount-forretning i Neugraben-Fischbek, der er en del af Storhamburg og ligger sydvest for det centrale Hamburg. Her blev mandskabet præsenteret for en tre-akslet lastbil med kroghejs, der havde rejst sig på bagenden
Chaufføren på kroghejsbilen skulle hente en container med papir- og pap, der skulle køres til genbrug. Da han havde fået krogen i containeren og begyndte at trække den op på ladet, løftede lastbilen forenden og endte med at stå lodret på bagenden.
På grund af lastbilens vægt måtte beredskabet fra Feuer- und Rettungswache Süderelbe tilkalde kranhjælp fra et privat firma. Bjærgningsmandskabet på samlet 28 personer fra det professionelle og fra det frivillige brandværn arbejde i omkring fire timer for at få bragt lastbilen ned på jorden igen.Der er ingen meldinger om personskade.
Interesserede kan se billeder fra bjærgningsindsatsen på "x.com" - klik her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
- DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft
- Nordisk importør af varebiler får ny forhandler i Nordsjælland
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




