Grovvareleverandør markede 175 års-jubilæum med nyt vogntog foran Sønderborg Slot
Mandag 13. november 2023 kl: 12:16
Af: Redaktionen
Da Brdr. Ewers A/S, der er leverandør af grovvarer og andre produkter til landbruget, i forrige uge fyldte 175 år, var indgangen til receptionen på Sønderborg Slot markeret med en ny-leveret Hiab-kran monteret på et syv-akslet vogntog med en fire-akslet Volvo FH540 med tripple-bogie koblet for en tre-akslet påhængsvogn
Hiab-kranen - en Hiab X-HiPro 232 E-4 XSD - der er solgt og leveret af opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Kolding, har fire hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på 12,8 meter. Kranen har siddenock inklusiv radiostyring af støttebensventil og har XS Drive radiostyring med seks manøvrehåndtag.
Brdr. Ewers A/S, der er leverandør af grovvarer og andre produkter til landbruget, drives i dag af femte generation - og sjette generation er på vej ind i det sønderjyske firma, der har hovedsæde i Sønderborg. Selskabet har derudover afdelinger flere steder i Jylland, på Fyn og på Sjælland.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads
- Første uge i november byder på trafikale gener på vej til havnen i Aarhus
- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




