Lastbilchauffør var påvirket af narko
Fredag 15. september 2023 kl: 15:05
Af: RedaktionenOnsdag 13. september standsede en politipatrulje en 37-årig mand, der kom kørende i en lastbil ved rundkørslen, hvor Skagensvej møder Tannisbugtvej i Tversted mellem Hirtshals og Ålbæk. Politiet skønnede, at han kunne være påvirket
Det viste sig desværre at være korrekt, da en narkometertest gav positivt udslag på cannabis. Politipatruljen sigtede derfor manden for forholdet og gjorde ham opmærksom på, at han nu står til en ubetinget frakendelse af kørekortet, da han i forvejen havde en betinget frakendelse.
Nordjyllands Politi gør opmærksom på følgende:
Kører man med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis man kører spirituskørsel med 1,21 promille:
Kører man med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis man kører spirituskørsel med 1,21 promille:
- Man får frakendt sit kørekort ubetinget i tre år
- Man får en bøde
- Man skal gennemføre et kursus i Alkohol, Narko og Trafik. Kurset varer samlet set 12 timer og koster 3.200 kroner
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
- Letvægtstrailer med tip kan rumme 31 kubikmeter i ladet
- Vognmand i Vendsyssel har hentet tre-akslet kærre i Sydøstjylland
- Motorvejen over Brennerpasset bliver spærret på lørdag
- Dyrskue rummer også varebiler med mere
- To dieseltyve havde slangen i tanken på en lastbil
- De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




