Rekruttering blandt seniorer kan målrettes via web-side
Torsdag 8. juni 2023 kl: 12:45
Af: RedaktionenNy lovgivning giver bedre vilkår til pensionerede i job. Organisationen Dansk PersonTransport peger, at det via en web-side er også er blevet lettere at skabe kontakt til jobsøgende seniorer
Det er organisationen, Faglige Seniorer, som er en selvstændig organisation for fagbevægelsens seniormedlemmer, der har lanceret web-siden seniorjob.dk, hvor der i skrivende stund er oprettet 1.183 ledige stillinger målrettet seniorer.
Faglige Seniorer tæller godt 260.000 medlemmer fordelt på 600 seniorklubber og foreninger over hele landet.
DPT har i en lang periode arbejdet for dels at fremhæve de mange gode muligheder, der er for seniorer i busbranchen og dels forbedre de skattemæssige forhold for de ældre, der gerne vil tage en ekstra tørn for danskernes mobilitet.
- Vi er meget glade for Faglige Seniorers initiativ og vil opfordre alle vores medlemmer om at give sig til kende på jobportalen med de jobmuligheder de har, siger Michael Nielsen, der er administrerende direktør i Dansk PersonTransport.
Interesserede kan finde seniorjob.dk her:
Interesserede kan finde Faglige Seniorer her:
Interesserede kan læse mere om løn og pension her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flextrafikkens vognmænd og chauffører kommer i fokus
- 50.000 kørte med Hovedstadens Letbane på åbningsdagen
- Ny samkørselsplads bliver knudepunkt for flere transportformer
- Ny målrettet indsats skal få flere unge til at vælge samkørsel
- Person opholdt sig på banen - og blev ramt af tog
- Konkurrencestyrelsen griber ind i gennemført taxi-fusion
- Tre store banetekniske kontrakter er på plads
- Togselskab i Nordvestjylland vil gradvist køre tog på Thybanen
- Busser var i fokus ved Dyrskuepladsen i Roskilde
- Struer får flere direkte tog til og fra København
- Politikontrol af udenlandske busser førte til flere sager
- Flextrafik-selskab har mistet alle sine køretilladelser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



