Lastbilproducent bygger om for at tilpasse sig el-lastbilproduktion
Torsdag 1. juni 2023 kl: 13:51
Af: RedaktionenScania flytter produktionen af lastbiler fra Södertälje til Zwolle i Holland og Angers i Frankrig tre måneder hen over sommeren. Det sker som led i en større ombygning af produktionsanlægget i Södertälje, der skal tilpasses produktion af el-lastbiler
Ombygningen har været planlagt længe, og Scanias to produktionsanlæg i Zwolle og Angers øger produktionen i de tre måneder, Södertälje-anlægget er under ombygning. Ombygningen vil derfor ikke have indflydelse på leveringstider på bestilte lastbiler, da produktionen af lastbilerne har fået plads i Zwolle og Angers. Mens ombygningen sker, bliver de relevante Scania-medarbejdere samtidig uddannet i de nye dele af produktionen.
Ombygningen skal ses i sammenhæng med en nyopført batteri-monteringsfabrik i Södertälje, som ligger tæt ved chassis-produktionsfabrikken, hvor serieproduktionen af næste generation af Scanias BEV-lastbiler starter senere på året.
- Den nye BEV-serie har mere end dobbelt så høj batterikapacitet som den første Scania BEV-model. Den har op til 12 års batterilevetid og mulighed for at lade med op til 375 kW, hvilket bidrager til lang rækkevidde. Bilerne kan desuden håndtere op til 64 ton vogntogsvægt, siger salgsdirektør Anton Freiesleben fra Scania Danmark.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Udenlandske dieseltyve stjal 200 liter dieselolie og blev dømt straks efter
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
- Transportfond vil uddele penge til udvikling af vejgodstransporten
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





