Italiensk rederi har lagt til i Esbjerg siden 1998
Mandag 8. maj 2023 kl: 12:28
Af: RedaktionenFor 25 år siden besluttede det italienske rederi, Grimaldi Lines, at anløbe Esbjerg Havn. Den beslutning lagde grunden til, at der i dag er direkte forbindelse fra Esbjerg til seks kontinenter
Havnedirektøren i Esbjerg, Dennis Jul Pedersen, peger på, at Grimaldi Lines har været med til at udvikle Esbjerg Havnpeger, og han er overbevist om, at rederiet også i fremtiden vil være en essentiel spiller på og for havnens udvikling.
Grimaldi har bidraget til at skabe nye arbejdspladser på havnen og medvirket til at udvikle Esbjerg Havn med sine aktiviteter.
- Det har krævet et godt samspil, og her er Esbjerg privilegeret af at have en super havn, som griber mulighederne. I sin tid spurgte havnen: "Hvad vil I over de næste to-tre?" Grimaldi Lines svarede: "Vi ser på de næste 30 år". Det perspektiv har betydet, at havnen kunne se fremad og turde investere langsigtet, siger Henrik Otto Jensen, der er direktør og indehaver af skibsagenten Niels Winther & Co, som bistår Grimaldi Lines med losning og lastning.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- To-akslede city-trailere har plads til 27 paller
- Bestanden af lette lastbiler er blevet mindre de seneste år
- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- - Det var en positiv oplevelse
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Et enkelt mærke har over halvdelen af markedet
- Bestanden er steget med 1,1 procent
- Havneselskab med aktiviteter i tre havne omsatte for mere
- Antallet af nyregistreringer faldt med 4,8 proncet i årets første fire måneder
- Antallet af nyregistreringer faldt med 12,4 procent
- Toldere og politi fandt 27.400 cigaretter i førerhus og lastrum på tyrkisk vogntog
- Rederi-koncrn tilpassede kursen i et kvartal med underskud på driften
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |