Knap tre milllioner var i job i november sidste år
Fredag 20. januar 2023 kl: 11:41
Af: RedaktionenI november sidste år var 2.974.200 lønmodtagere i job. Det var 4.300 flere end måneden før, hvilket svarer til en stigning på 0,1 procent. Siden starten af 2022 er der kommet 57.700 nye beskæftigede lønmodtagere til. Befolkningen i Danmark var ved begyndelsen af fjerde kvartal 2022 på 5.928.364
Ser man på den private sektor, er der kommet godt 2.500 flere lønmodtagere fra oktober til november. I samme periode er der kommet godt 1.700 flere offentligt ansatte.
- Som ny beskæftigelsesminister er det en fantastisk nyhed, at beskæftigelsen stiger efter den flotte rekord, der blev sat tilbage i oktober. Det er glædeligt – ikke blot for den enkelte – men alle, der er blevet en del af det arbejdende fællesskab. Det giver os et stærkt fundament at stå på i de her økonomisk usikre tider, siger beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) og fortsætter:
- Vi er nået langt med at styrke beskæftigelsen, men vi er ikke i mål. Derfor planlægger vi at sætte gang i reformer, der på sigt vil øge beskæftigelsen med 45.000 personer. Det er med til at fremtidssikre vores fantastiske samfund og arbejdsmarked. Og det er en opgave, jeg ser meget frem til at drøfte sammen med Folketingets partier og arbejdsmarkedets parter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet tip-kærre skal køre hos entreprenør i Salling
- Forholdet til transportministeren var ikke det bedste til det sidste
- Vognmændenens dagligdag er fyldt med kontrol og bureaukrati
- Arbejdsgiverorganisation for vognmænd oplevede og konstruktivt samarbejde med fagforbund
- Vognmandsorganisation fortsætter med samme bestyrelse
- Lastbilkontrol var rettet mod blomsterbiler - og afslørede flere tilfælde af snyd
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


