Taxametre og kontroludstyr fra før 2018 skal have lov til at blive siddende et år endnu
Tirsdag 29. november 2022 kl: 13:40
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen sender udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om særlige krav til biler til erhvervsmæssig persontransport i høring frem til 5. december. Bekendtgørelsen vil forlænge en overgangsordning for taxa-metre og kontroludstyr
Færdselsstyrelsen har sendt bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om særlige krav til biler til erhvervsmæssig persontransport i høring.
Ændringen sker for at forlænge den overgangsordning, der betyder, at et kørselskontor, når visse betingelser er opfyldt, kan tillade, at der anvendes taxametre og kontroludstyr, der er installeret i bilen inden 1. januar 2018. Ændringsbekendtgørelsen fastsætter, at overgangsordningen bliver forlænget frem til den 31. december 2023.
Færdselsstyrelsen forklarer, at forlængelsen sker på baggrund af leveranceudfordringer af konkret udstyr.
Samtidig ændres kravene til, hvordan en taxameterinstallatør eller en godkendt prøvningsinstans, der udsteder en taxameterattest, skal opbevare attesten.
Derudover sker der justeringer af mindre karakter - blandt andet, at ”Skat” ændres til ”Skatteforvaltningen” overalt i bekendtgørelsen.
Bekendtgørelsen forventes at træde i kraft søndag 1. januar 2023. Høringsfristen er mandag 5. december 2022.
Interesserede kan se udkastet til bekendtgørelsen her:
Interesserede kan se udkastet til bekendtgørelsen her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Østjysk kommune får bus med frivillige bag rattet
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Trafikselskab tilbyder flere afgange og gratis bybus til stor strandfest
- Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




