Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vejtransportorganisation vil have EU-Kommissionen til at lette transporter til og fra Ukraine

Mandag 28. november 2022 kl: 13:58
Af: Redaktionen

Den internationale vejtransportorganisation, IRU, har sammen med medlemsorganisationer fra Ukraine og syv nabolande opfordret EU-Kommissionen til at prioritere TIR-lastbiler for at mindske lange grænsekøer og øge varetransportstrømmene mellem Ukraine og EU. I øjeblikket overstiger lastbilkøerne ved grænserne mellem Ukraine og de europæiske nabolande jævnligt 40 kilometer

Udover at presse chaufførerne, der kan sidde fast ved grænserne i dagevis - ofte uden basale faciliteter - og stresse grænse- og toldpersonale, begrænser køerne også strømmen af ​​varer på tværs af grænserne mellem Ukraine og EU - især landbrugsprodukter.


IRU og dets nationale medlemsforeninger fra Ungarn, Litauen, Moldova, Polen, Rumænien, Serbien, Slovakiet og Ukraine har skrevet til formanden for EU-Kommissionen, Ursula von der Leyen, og bedt om, at prioriterede grænseovergangsbaner for toldlukkede TIR-lastbiler, der kører ind i EU, skal koordineres med medlemslande og etableret som et hastesag.


- Ved at prioritere TIR-trafik kan antallet af lastbiler, der transporterer gods fra Ukraine til EU, øges to-tre gange. Det vil gøre en enorm forskel for varestrømmene mellem det krigshærgede Ukraine og resten af ​​EU, samt lette byrden for pressede chauffører og grænsevagter og toldere, siger IRU's generalsekretær, Umberto de Pretto.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst