Dansk containerproducent får ny direktør
Onsdag 5. oktober 2022 kl: 11:12
Af: RedaktionenMaersk Container Industry (MCI), der er en førende producent af kølecontainere og et datterselskab af A.P. Møller - Mærsk, får til november ny administrerende direktør. Det er den nuværende CCO, Søren Leth Johannsen, der afløser Sean Fitzgerald, da han har besluttet at trække sig fra rollen som administrerende direktør og flytte til USA
Søren Leth Johannsen har været hos MCI de seneste 17 år og har haft rollen som CCO siden han kom til.
Søren Leth Johannsen fremhæver MCI som en højtydende og innovativ virksomhed med en meget dygtig og talentfuld organisation.
- Jeg glæder mig til at påtage mig posten som administrerende direktør. I de senere år har virksomheden forandret sig og betragtes nu som den førende inden for containerkøleteknologi. Jeg ser frem til at fortsætte denne udvikling, da vi også går i gang med arbejdet med at definere det fremtidige strukturelle setup for MCI, siger Søren Leth Johannsen.
A.P. Møller - Mærsk havde egentligt solgt MCI, men handlen blev fornyligt annulleret.
A.P. Møller - Mærsk havde egentligt solgt MCI, men handlen blev fornyligt annulleret.
Om MCI:
- MCI blev grundlagt af A.P. Møller - Mærsk i 1991
- I begyndelsen havde MCI produktion i Tinglev i Sønderjylland
- MCI har været en del af Mærsk-familien i over 30 år
- I dag beskæftiger MCI 2.300 medarbejdere i Kina og Danmark
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





