Hollandske toldere finder to partier kokain i Rotterdam
Torsdag 22. september 2022 kl: 10:38
Af: RedaktionenTirsdag opdagede toldere i havnen i Rotterdam to partier kokain i skibscontainere, der var ankommet fra udlandet. Samlet fandt tolderne 1.527 kg til en værdi af over 114 millioner euro - over én milliard kroner - på gadeplan
Det første parti på 450 kg bliv fundet i en container med dåser med asparges fra Peru. Dåserne skulle videre til et firma i Spanien. Det hollandske toldvæsen har en formodning om, at kokainen skulle have været smuglet ud af havneområdet i Rotterdam, inden containeren skulle videre til modtageren i Spanien.
Det andet parti på 1.077 kg kokain blev fundet kort efter i en container flydt med guitarer, der skulle videre til et firma i Holland. Det hollandske toldvæsen formoder, at kokainen var blevet anbragt i containeren et sted i Sydamerika.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Renovationsbiler bliver elektriske i Vejen
- Beruset chauffør leverede pakke på politigården i Rønne
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
- Energiselskab har købt 21 tankstationer
- Toldbetjeningen i Padborg har igen døgnåbent i hverdagene
- Vognmand har fået trækker med twinsteer
- Bornholmsk logistik-koncern har fået fire elektriske stjerne
- Postomdeler afleverede valgkort i avisrør
- Sten fra fynske marker bliver til rev i Odense Fjord
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





