Tysk busproducent vil producere ebus-chassiser til verdensmarkedet - på polsk fabrik
Mandag 4. juli 2022 kl: 12:00
Af: RedaktionenMAN Truck & Bus, der er kørt ud på gader og veje med den serieproducerede batteri-elektriske bus - MAN Lion’s City E, som vi her på Magasinet Bus havde fornøjelsen af at testkøre for halvandet år siden, er gået et stop videre på vejen mod en mere bæredygtig kollektiv transport. MAN Truck & Bus vil fremover tilbyde et eBus-chassis til interesserede kunder verden over
Med den nye mulighed kan opbyggere på de forskellige markeder bygge deres egne udgaver af el-busser op over MAN’s elektriske chassis, som allerede danner basis for ordre på over 1.000 MAN Lion’s City E-busser, hvoraf en del er i drift i Danmark - eksempelvis i Odder og Skanderborg i Jylland og i Hovedstadsområdet.
MAN Truck & Bus vil producere et byggerklart chassis på sin busfabrik i Starachowice, som også danner rammerne om MAN’ egen produktion af færdige batteri-elektriske busser.
Interesserede kan læse mere i Magasinet Bus 6 - 2022, der kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fredag 9. maj 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Vejafgiften er en alt for dyr måde at opkræve skat på
- Landstrømmen kommer fra en brintgenerator
- Ny rapport anbefaler 2035-mål for produktion af grønne brændstoffer
- Salget af nye elektriske lastbiler vil nå tre fjerdedele i 2030
- Elektriske sættevogne er på vej på vejene i Danmark
- Esbjerg-rederi leverer sit hidtil bedste resultat
- - Vores havn er fortsat åben for leverandører til amerikansk havvind
- Lufthavn får lynladere til taxier og personbiler
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Energiselskab har ansat en ny presse- og kommunikationschef
- Mester flytter elektrisk med to Master-biler
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |