Politiet standsede en lastbil på vej til eksamenskørsel
Torsdag 23. juni 2022 kl: 13:03
Af: RedaktionenOnsdag aften omkring klokken 22.15 bemærkede en patrulje fra Tungvognscenter Øst en studenterbil, der kom kørende ad motorvejen ved Greve i retning mod København. Da Tungvognscenter Øst og de øvrige Tungvognscentere i denne og næste uge har særlig fokus på eksamenskøretøjer, vakte lastbilen patruljens opmærksomhed
Lastbilen blev bragt til standsning, hvorefter patruljen kunne konstatere flere overtrædelser, såsom:
- Et hjul på den styrende aksel havde en udbuling, hvilket anses som alvorlig sikkerhedskritisk fejl
- Overtrædelse af køre- og hviletidsbestemmelserne vedrørende for kort daglig hvil, da chauføren var startet ca. klokken 05.00 samme dag og på det tidspunkt, hvor han blev standset, skulle have været påbegyndt sit daglige hvil, og dermed ville han ikke have opnået et lovligt hvil
- Fejlbetjening af kontrolapparat, hvilket betød, at det ikke var muligt at kontrollere førerens køre- og hviletid, ligesom speedometer var ude af drift
- Dele af bænken, hvor studenterne kan sidde under kørslen, var rådden, hvilket medførte, at skruer var synlige
Lastbilen blev ført af en 49-årig mand, som til daglig er lastbilchauffør.
- Det er vigtigt for politiet, at den kommende eksamenskørsel foregår på en sikker måde for studenterne. Derfor er det godt, at køretøjet blev standset, inden der var studenter ombord, men samtidigt også med stor ærgrelse, at vi allerede har kunne konstatere disse forhold på et køretøj, inden eksamenskørslen reelt er startet rigtigt op, siger vicepolitiinspektør Thomas Tarpgaard, der er leder af Tungvognscenter Øst.
Politiet vil endnu en gang opfordrer både transportvirksomheden og den enkelte fører til at gennemgå køretøjet, inden kørslen starter. Konstaterer man en fejl, skal den udbedres, således at studenterne får en sikker kørsel. Og konstaterer politiet en fejl under en kontrol, skal den udbedres med det samme.
Alle tre tungvognscentre i Danmark har i den kommende periode særlig fokus på eksamenskøretøjer og vil i samarbejde med Færdselsstyrelsen foretage målrettet kontroller i hele Danmark.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




