Vognmand ved Viborg valgte vogn med løve, kran og hejs
Fredag 3. december 2021 kl: 11:09
Af: Redaktionen
MAN Last & Bus' afdeling i Aarhus har fornyligt leveret en ny tre-akslet MAN TGS 26.510 6x2-4 LL til Almind Vognmandsforretning A/S i Almind sydvest for Viborg. Vognmand Claus Jespersen, der driver den alsidig vognmandsforretning, har gennem hele processen haft fokus på, at den nye bil kan løse så mange af firmaets transportopgaver som muligt. Derfor er den nye bil opbygget med kran og hejs - og leveret med et specialfremstillet sovebeslag i lastbilens dagførerhus, da Claus Jespersen ind i mellem overnatter i bilen
![]() |
Der blev stort set krydser ved det hele på udstyrslisten - eksempelvis ved fuld luftaffjedring, TipMatic-automatgear, LED-lyspakke, læderrat, MAN ComfortSteering, digital instrumentering, fuldautomatisk klimaanlæg ”Climatronic”, vand-oliefyr, køleskab, ACC, MAN Mediasystem med navigation og smartphone-integration.
Bilens alsidigheden kommer også til udtryk i det korte NN dagsførerhus, som Claus Jespersen valgte for at opnå en lang ladlængde. Men da han til tider overnatter i bilen, er der specialfremstillet et sovebeslag i lastbilen. Førerhusindretningen med sovebeslaget er udført af Brande Autosadelmageri, mens den udvendige opbygning med kran og hejs er foretaget hos HMF i Galten.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - To udbud bliver annulleret på grund af forsinket specialfartøj
- Transportcenter har fået en stjerne fra Stuttgart
- Vognmand på Falster kører ud med syv-akslet vogntog
- Fire-akslet maskintrailer kan blive godt seks meter længere
- Trafikanter skal ændre på deres "det plejer vi"
- Göteborgs Hamn bliver hjemsted for brint-elektrolyseanlæg
- Tre-akslet anhænger med ramper skal køre med maskiner
- Vognmandsforretninger går sammen og får udgangspunkt i Ishøj
- Svensk lastbilproducent har leveret over 10.000 gasdrevne lastbiler verden over
- Ejertidsomkostninger kan skæres ned med en trediedel
- Norsk pakkedistributør vinder markedsandele i Danmark
- Containeromsætningen i Aarhus er steget med 85,2 procent over 10 år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





