Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportfirma med tredielands-chauffører slipper for videre tiltale

Torsdag 9. september 2021 kl: 10:19
Af: Redaktionen

Statsadvokaten i Viborg anker ikke den dom, som Retten i Sønderborg afsagde 25. august i sagen mod det danske transportfirma Kurt Beier Transport A/S og ledende medarbejdere i selskabet. Anklagemyndigheden vurderer, at der ikke er rimelig udsigt til, at Landsretten vil komme frem til et andet resultat

Retten i Sønderborg frifandt blandt andet transportfirmaet Kurt Beier Transport A/S og ledende medarbejdere åger i forhold til ansættelse af chauffører fra Filippinerne og Sri Lanka, men fandt de tiltalte delvist skyldige i at have taget bygninger i brug til beboelse uden tilladelse. 


- Chaufførerne blev rekrutteret til og ansat i et selskab i Polen. Ved bevisvurderingen har Retten i Sønderborg ikke fundet tilstrækkelige holdepunkter for, at ansættelsen det polske selskab var uden realitet, og at chaufførerne dermed skulle betragtes som ansat i danske Kurt Beier Transport A/S med den følge, at et væsentligt misforhold vedrørende løn- og arbejdsvilkår - det vil sige åger - skulle bedømmes efter danske og ikke polske forhold. Det er min vurdering, at der ikke er rimelig udsigt til, at Landsretten vil komme til et andet bevisresultat, og derfor anker vi ikke dommen, siger statsadvokat Jakob Berger Nielsen fra Statsadvokaten i Viborg.


Anklagemyndigheden ved Syd- og Sønderjyllands Politi rejste i juli 2020 tiltale mod Kurt Beier Tranport A/S og ledende personer med tilknytning til selskabet for overtrædelse af blandt andet straffelovens paragraf 286, jf. paragraf 282, åger af særligt grov beskaffenhed, samt overtrædelse af udlændingeloven.


25. august idømte Retten i Sønderborg en bøde på 100.000 kroner til selskabet og 25.000 kroner til Karsten Beier, da primitive bygninger i Padborg, hvor chaufførerne opholdte sig, var taget i brug uden tilladelse, mens selskabet og ledende medarbejdere altså blev frifundet for åger.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- AMU-center får støtte til at sende fire hold ud i verden
- To tredjedele anser teknologi for at være afgørende for vækst
- Røde postkasser bliver solgt - og penere går til Danmarks Indsamling
- Færdselsstyrelsen har udsendt to nye bekendtgørelser
- Tysk og svensk lastbilproducent har godt 82 procent af markedet
- Bestanden af elektriske lastbiler er vokset med knap 55 procent på et år
- To mærker er kørt frem - de øvrige tilbage
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst