Flyveforbud er ophævet
Mandag 16. august 2021 kl: 10:30
Af: RedaktionenForbuddet mod at lande i danske lufthavne med passagerer fra røde lande og regioner, der ikke har en negativ coronatest, er ophævet, da der ikke længere er lande, der er klassificeret som røde. Flyveforbuddet kan genetableres, såfremt der på et senere tidspunkt igen vil være lande, der klassificeres som røde
Ophævelsen af bekendtgørelsen om forbud mod at lande med passagerer fra røde lande og regioner uden negativ COVID-19-test kommer i forlængelse af, at sundhedsmyndighederne har vurderet, at de røde lande kan skifte farve til orange. Ophævelsen sker som en lovteknisk konsekvens af, at der ikke længere er nogen lande, der klassificeres som røde, og der således ikke længere et forbud at opretholde.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Luftfragtfirma opgraderer til større fragtfly i Billund
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Postkoncern har genoptaget leveringerne til USA og Puerto Rico for alle kunder
- Investeringsplan har mange spændende elementer for udvikling af luftfarten
- Transportpakke skal støtte mere bæredygtig luft- og søfart
- Lufthavn i Karup har fået ny bestyrelse med færre medlemmer
- Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
- Københavns Lufthavn har fået ny bestyrelse
- Toldere i lufthavn fandt 150 kg cannabis på en uge
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




