Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Shipping-koncern oplever stigende efterspørgsel efter luftfragt af fødevarer

Torsdag 17. juni 2021 kl: 08:44
Af: Redaktionen

Behovet for transport af temperatur-regulerede fødevarer med fly til markeder verden over er stigende. For den Esbjerg-baserede shipping-koncern, Blue Water, er det væsentligt at være et skridt foran for at skabe de bedste løsninger i den nuværende markedssituation, der er præget af begrænset adgang til flyafgange på grund af corona-situationen

- Vores team håndterer ferske og frosne produkter til/fra Europa med kølefaciliteter i Oslo, Billund, København, Amsterdam og Frankfurt. Med specialiseret termoudstyr til pakning af køle- og fryseprodukter assisterer vi vores kunder med pålidelige og omkostningseffektive løsninger, så deres produkter ankommer med den rette temperatur klar til butikkerne, siger Jesper Nielsen, der er Business Development Manager Airfreight Perishables hos Blue Water.


Især åbningen af Blue Water's nye kontor i Hamborg har holdt koncernens fødevareteam i Billund beskæftiget med opgaver til og fra det tyske marked. Blue Water ser også stigningen på en global skala.


- Fødevaresuccesen er et resultat af fokuseret ekspertise sammen med høj kvalitetsservice. Blue Water håndterer alle slags varer - fra smagsprøver til ugentlige større sendinger. Teamet arbejder tæt sammen med reefer-, sø- og vejdivisionerne for at tilbyde kunderne one-stop-shopping, siger Jesper Nielsen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst