Shipping-koncern oplever stigende efterspørgsel efter luftfragt af fødevarer
Torsdag 17. juni 2021 kl: 08:44
Af: RedaktionenBehovet for transport af temperatur-regulerede fødevarer med fly til markeder verden over er stigende. For den Esbjerg-baserede shipping-koncern, Blue Water, er det væsentligt at være et skridt foran for at skabe de bedste løsninger i den nuværende markedssituation, der er præget af begrænset adgang til flyafgange på grund af corona-situationen
- Vores team håndterer ferske og frosne produkter til/fra Europa med kølefaciliteter i Oslo, Billund, København, Amsterdam og Frankfurt. Med specialiseret termoudstyr til pakning af køle- og fryseprodukter assisterer vi vores kunder med pålidelige og omkostningseffektive løsninger, så deres produkter ankommer med den rette temperatur klar til butikkerne, siger Jesper Nielsen, der er Business Development Manager Airfreight Perishables hos Blue Water.
Især åbningen af Blue Water's nye kontor i Hamborg har holdt koncernens fødevareteam i Billund beskæftiget med opgaver til og fra det tyske marked. Blue Water ser også stigningen på en global skala.
- Fødevaresuccesen er et resultat af fokuseret ekspertise sammen med høj kvalitetsservice. Blue Water håndterer alle slags varer - fra smagsprøver til ugentlige større sendinger. Teamet arbejder tæt sammen med reefer-, sø- og vejdivisionerne for at tilbyde kunderne one-stop-shopping, siger Jesper Nielsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




