Vognmand får første af fire
Torsdag 10. juni 2021 kl: 11:14
Af: Redaktionen
Vognmandsfirmaet Gert Svith A/S i Grenaa fik i starten af juni leveret den første af i alt fire ens nye fire-akslede Volvo FMX 8x4-lastbiler med tridem-bogie fra Volvo Truck Center Randers
Bilerne er leveret med Globetrotter-førerhus, læderkabine, Volvo Dynamisk Styring, krybegear, VEB+ motorbremse, Work Remote fjernbetjening samt fire kameraer, der alle er tilsluttet den fabriksmonterede skærm.
Bilerne er opbygget med HMF tippelad hos HMF i Galten. Vognmaleren i Assentoft har stået for komplet lakering af førerhus og opbygning.
De tilhørende kærrer er leveret af opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Aarhus. Klargøring og tilslutninger er foretaget af Volvo Truck Center Randers.
Bilen er solgt og leveret af Hans Pedersen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
- Skatte- og vækstministeren vil afskrive 6,3 millioner mindre gældsposter
- Politiet fandt frem til palletyve
- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




