Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand får første af fire

Torsdag 10. juni 2021 kl: 11:14
Af: Redaktionen

Vognmand får første af fire

Vognmandsfirmaet Gert Svith A/S i Grenaa fik i starten af juni leveret den første af i alt fire ens nye fire-akslede Volvo FMX 8x4-lastbiler med tridem-bogie fra Volvo Truck Center Randers

Bilerne er leveret med Globetrotter-førerhus, læderkabine, Volvo Dynamisk Styring, krybegear, VEB+ motorbremse, Work Remote fjernbetjening samt fire kameraer, der alle er tilsluttet den fabriksmonterede skærm.


Bilerne er opbygget med HMF tippelad hos HMF i Galten. Vognmaleren i Assentoft har stået for komplet lakering af førerhus og opbygning.


De tilhørende kærrer er leveret af opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Aarhus. Klargøring og tilslutninger er foretaget af Volvo Truck Center Randers.


Bilen er solgt og leveret af Hans Pedersen.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
- Transportministeren ophæver 25 timers-reglen for parkering på statslige rastepladser
- - Fantastiske nyheder for branchen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst