Toldstyrelsen skal bruge nye medarbejdere til øget kontrol
Mandag 3. maj 2021 kl: 13:19
Af: RedaktionenI dag bliver post og pakker kontrolleret i tolden, når de ankommer til Danmark fra lande uden for EU. Fra 1. oktober 2021 udvides kontrollen med en risikovurdering, før varerne kommer ombord på fragtflyene, og mens de er på vej til Danmark. Det ekstra lag af kontrol, som omkring 25 nye medarbejdere hos Toldstyrelsen skal tage sig af, er en konsekvens af nye EU-krav på toldområdet
De nye medarbejdere i Toldstyrelsen får deres daglige gang i Toldstyrelsens hovedsæde i Tranbjerg lidt uden for Aarhus. Her vil deres primære opgave være at risikovurdere post og pakker, inden de lastes, og mens de fragtes til Danmark.
- Det er en kerneopgave for Toldstyrelsen at kontrollere varer, der kommer til Danmark, så vi holder farlige og ulovlige varer ude af landet. De nye medarbejdere kommer til at løfte en vigtig samfundsopgave, når vi sammen med vores europæiske kolleger skruer op for kontrollen, siger Charlotte Møller, der er direktør i Toldstyrelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tip-kærre har trevejs-tip
- Norskejet pakkedistributør håndterer toldfri lageropbevaring på sin terminal i Greve
- Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har godkendt opkøb af lastbilforhandler
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- 133 medarbejdere hos leverandører til Københavns Kommune får efterbetalt 3,8 millioner kroner
- Ombyggede lastbiler med lang snude skal have ombygningen med i godkendelseserklæringen
- Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




