Direkte rute får fjerde fragtfærge
Torsdag 11. marts 2021 kl: 12:44
Af: Redaktionen
DFDS indsætter torsdag 1. april det godt seks år gamle ro/ro-skibet »Ark Dania« på rederiets nye rute mellem Frankrig og Irland. (Foto: DFDS)
Den danske rederi-koncern DFDS har besluttet at sætte endnu en færge ind på rederiets nye rute mellem den franske havneby Dunkerque og den irske havneby Rosslare. Baggrunden er stigende efterspørgsel fra transportvirksomheder for transport uden om Storbritannien
DFDS vil indsætte færge »Ark Dania« torsdag 1. april. Færge har en kapacitet på 188 enheder - 12 chaufførledsagdede trailere og 176 løstrailere.
DFDS åbnede den nye direkte rute mellem Frankrig og Irland, så transportvirksomheder kunne komme uden om de toldprocedurer, som fulgte på vejen gennem Storbritannien, efter Storbritanniens farvel til EU.
Den direkte rute mellem Frankrig og Irland betyder, at de chauffører, der følger med deres trailere med deres trækkere, har holdt deres krævede hvil om bord på færgerne, så de dermed kan nå mange af deres slutdestinationer inden for deres daglige køretid.
Ved at indsætte »Ark Dania«, der er et meget fleksibelt skib med hensyn til gods, kan DFDS frigøre kapacitet på de tre andre skibe på ruten, så de kan tage flere chaufførledsagede trailere med.
DFDS oplever en stigende efterspørgsel fra hele transportområdet efter at benytte den direkte rute i takt med, at flere og flere får øjnene op for fordelene ved ruten sammenhold med ruten over land via Storbritannien.
»Ark Dania« sejler i øjeblikket på DFDS' rute over Norsøen mellem Esbjerg og Immingham.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Mindre flytteforretning på Sjælland er gået konkurs
- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |