Islandsk rederi sejler uden om Storbritannien
Mandag 18. januar 2021 kl: 10:43
Af: RedaktionenSamskip, der har base på Island og aktiviteter i Europa - blandt andet med contrainertransport - åbner en direkte forbindelse med skib mellem hollandske Amsterdam og irske Dublin. Forbindelsen sørger for at bringe containere uden om Storbritannien og dermed fri af de toldprocedurer, der er opstået som følge af Storbritanniens farvel til EU
Den nye forbindelse, der har første afgang fra Amsterdam mandag 25. januar med ankomst onsdag, giver irske virksomheder en direkte forbindelse til det europæiske fastland og dermed de øvrige EU-lande - især Holland og Tyskland.
Forbindelse supplerer Samskip's eksisterende forbindelser mellem Rotterdam og Irland.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Flere varebiler er elektriske
- Elektriske lastbiler arbejder mindre
- Danske lastbiler arbejdede mindre
- Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




