Tysk varebilproducent markerer sig på det elektriske område
Onsdag 13. januar 2021 kl: 11:37
Af: Redaktionen
På trods af et udfordrende år kunne Mercedes-Benz Vans i Danmark fejre en samlet andenplads i totalmarkedet med 4.629 indregistrerede enheder. Mercedes-Benz dominerede det elektriske segment med en markedsandel på 31,3 procent
Oven på et turbulent år, som både har tvunget forhandlere, værksteder og ikke mindst kunder til at tilpasse sig en ny hverdag, er salgschef hos Mercedes-Benz Vans i Danmark, Louise Klink-Raaschou, godt tilfreds med 2020-resultat.
- Det forgangne år har været udfordrende, men også enormt lærerigt. Vores kundebase er vokset, og vi skylder især vores fokuserede og topprofessionelle værksteds- og forhandlernetværk en stor tak for den ekstraordinære indsats, de har leveret i årets løb, hvor især salget af de elektriske modeller tog fart, siger Louise Klink-Raaschou.
Elektrificeringen er i fuld gang Efterspørgslen på 100 procent lokalt emissionsfri varebiler tog for alvor fart i 2020, for også på gule nummerplader er fremtidens mobilitet elektrisk. Med 123 nye elektriske varebiler leveret til kunder i Danmark i det forgangne år placerede Mercedes-Benz sig i spidsen af det elektriske segment med en markedsandel på 31,3 procent.
Det elektriske modelprogram tæller blandt andet de fuldelektriske modeller eVito og eSprinter.
Med et samlet salg på 2.169 registreringer kom 13,9 procent flere Vito’er ud at køre på de danske veje, og dermed tegnede Vito sig for en markedsandel på 15,1 procent, mens den større Sprinter forsvarede sin position som nummer ét i sit segment med 2.268 registreringer og en samlet markedsandel på 23,2 procent.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastvognstog med kartofler på ladet kørte op i bus
- Otte elektriske biler skal distribuere mejeriprodukter
- Vognmand i Nordjylland tog to en slags og en tredie af en anden
- Storebæltsbroen skal løftes 84 gange
- Discountkæde er oppe på at have 50 elektriske lastbiler
- Selvstændig lastbilimportør fortsætter importen af japansk mærke
- Nedbygget maskintrailer med dobbelte hydrauliske ramper har 6.100 mm udtræk
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Indisk koncern køber italiensk producent af busser og lastbiler
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




