Dansk transportkoncern instoducerer landevejstransport mellem Kina og Europa
Mandag 12. oktober 2020 kl: 10:47
Af: Jesper ChristensenDSV introducerer DSV Silkway Express som et konkurrencedygtigt alternativ til luft- og søtransport med en dør-til-dør transittid på 14-18 dage
DSV peger på, at i coronatiden er intet rigtigt som det plejer at være. Passagerfly, der også har haft fragt med i lasten, bliver aflyst, hvilket begrænser kapaciteten.
DSV vil med sin nye interkontinentale vej-forbindelse mellem Kina og Europa tilbyde et pålideligt og fleksibelt alternativ til fragtrater, der ligger en del under luftfragt.
DSV tilbyder at hente godset direkte hos afsendervirksomhederne og levere det direkte til modtagerne uden at parterne skal tage hensyn til afgangsider med tog, skib eller fly.
DVS samarbejder med virksomheder, de har tillid tid, og peger på, at lastbilerne bliver forseglede og forsynet med GPS-enheder, så de kan følges. Lastbilerne holder pause på dikrede rastepladser på vejen mellem Kina og Europa.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




