Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Motorstyrelsen tager mod gul-pladebiler og firmabiler i Skagen

Onsdag 8. juli 2020 kl: 12:31
Af: Redaktionen

I ugen fra mandag 13. juli og frem til søndag 19. juli vil Motorstyrelsen kontrollere, om bilister har betalt de rigtige afgifter og registreret deres biler korrekt, når de holder ferie i Skagen i uge 29

Traditionelt tager mange turister til Skagen i uge 29. Erfaringerne hos Motorstyrelsens folk er, at ikke alle bilister har deres afgiftsforhold i orden. Derfor gennemfører Motorstyrelsen en kontrolaktion i Skagen, hvor kontrolmedarbejderne blandt andet vil undersøge, om bilisterne overholder reglerne for kørsel i gulpladebiler og firmabiler.


Formålet med kontrolaktionen er at undersøge, om der er betalt de rigtige afgifter af køretøjerne, og om de er registreret korrekt.


- Vi har tidligere holdt kontrolaktioner i Skagen, og erfaringerne viser, at en del af gæsterne i byen blandt andet ikke overholder reglerne for at køre i gulpladebiler eller firmabiler. Bilisterne risikerer derfor at skulle betale en bøde eller betale et stort beløb i afgift, siger Jørgen Rasmussen, der er konstitueret direktør i Motorstyrelsen.


Han opfordrer bilister til at orientere sig om reglerne på skat.dk og peger på, at det eksempelvis er enkelt at købe et dagsbevis, som gør det lovligt at benytte en bil på gule plader til private formål.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- MAN Truck & Bus Danmark er nu en del af Semler Gruppen
- 11 gange dagligt - tabt gods skaber farlige situationer på vejene
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst