Busoperatør tager gas på CO2-udslippet med 16 nye busser
Mandag 6. juli 2020 kl: 01:00
Af: RedaktionenDen kollektive trafik i Nordjylland blev for et par måneder en del mere bæredygtig, da busoperatøren Arriva på baggrund af en ny kontrakt med trafikselskabet satte i alt 16 nye biogasbusser i drift. De nye busser med gasmotorer er leveret af Scania, som Arriva har samarbejdet med gennem mange år
De nye biogasbusser hos Arriva i Nordjylland er Scania’s Citywide Suburban-modeller, som i de næste ti år eller mere vil betjene i alt seks ruter både nord og syd for Limfjorden. Den bæredygtige buskørsel finansieres af Region Nordjylland samt Aalborg, Rebild, Jammerbugt, Hjørring og Brønderslev kommuner.
Arrivas nye Scania Citywide Suburban kører på certificeret biogas og bidrager dermed til Nordjyllands Trafikselskabs strategi om, at alle større busruter skal være omstillet til bæredygtig drift inden 2025. Busserne er den to-akslede 12,8 meter lange udgave af Scania’s Citywide Suburban-model, som den svenske koncern har leveret i tusindvis af over hele Europa.
Interesserede kan læse mere om de nye busser i Magasinet Bus 7/8 - 2020, der udkommer sidst i august.
Du kan på forhånd sikre dig at få Magasinet Bus 7/8 - 2020 på mail ved at tilmelde dig vores mail-liste her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Cyklen og toget er hinandens bedste venner
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Kulde og høje priser på benzin og diesel fik flere til at vælge vandvejen
- Sporarbejde i Aarhus betyder busser i stedet for letbanetog til Odder
- Aarhus-entreprenør med jernbanespeciale skal modernisere Københavns Hovedbanegård
- Københavns Hovedbanegård skal moderniseres - arbejdet vil stå på til en gang i 2028
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- 14-årig stjal bybus i Norge og kørte til Sverige
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Konstruktion over banegrav er svækket - cykelparkering lukker øjeblikkeligt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





