Finsk dækproducent opnår ISO-certificering i Nordamerika
Torsdag 2. juli 2020 kl: 21:06
Af: RedaktionenNokian Tyres’ nye fabrik i Dayton i USA har opnået ISO 9001-certificering. Certificeringen kræver, at virksomheder opfylder specifikke krav til kvalitetsstyringssystemer og understreger virksomhedens bestræbelser efter topkvalitet
Nokian Tyres annoncerede Dayton som stedet for dets nordamerikanske fabrik i maj 2017. Virksomhedens produktionseksperter begyndte straks at udarbejde strenge kvalitetsstyringsstandarder, der sigter mod at fremstille sikre, bæredygtige dæk i overensstemmelse med de detaljerede processer og politikker, der var gældende for virksomhedens to andre produktionsfaciliteter i Nokia i Finland og i Vsevolozhsk i Rusland.
Certificeringen blev opnået mindre end seks måneder efter åbningen.
- Vi er beæret over at modtage ros for vores kvalitetssystem. Selvom fabrikken kun har været i drift i nogle måneder, blev kvalitetsprocessen beskrevet som var det en langt mere erfaren fabrik, siger Teppo Huovila, VP, kvalitet og bæredygtighed hos Nokian Tyres.
Den intense ISO 9001-certificeringsproces inkluderer revisioner fra et uafhængigt, eksternt certificeringsorgan og af internt personale, der er uddannet i processen. Alle de tre globale Nokian Tyres fabrikker er nu ISO 9001-certificeret.
Virksomheden gør sig klar til, i de kommende måneder, at introducere nye produkter på de nordamerikanske markeder.
- Nokian Tyres udvikler og producerer dæk til personbiler, lastbiler og tunge maskiner
- I 2019 var selskabets nettoomsætning på 1,6 milliarder euro
- Nokian Tyres beskæftigede ca. 4.700 mennesker. Nokian Tyres er noteret på Nasdaq i Helsinki
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportarbejdet med lastbiler steg i slutningen af 2025
- Ombord-enhed kommer fremover med advarsler i realtid
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
- Landbrugsvirksomhed har fået ny trækker til sine grisetransporter
- Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




