Narko-smuglere skal sidde i fængsel de næste par år
Fredag 6. december 2019 kl: 11:52
Af: RedaktionenTo mænd på henholdsvis 35 og 36 år blev torsdag ved en domsmandsret ved Retten i Sønderborg idømt samlet fire år og otte måneders fængsel for i fællesskab at have forsøgt at indsmugle 156 kilo hash ved grænsen
Den 36-årige blev idømt to år og otte måneders fængsel, mens den 35-årige blev idømt to års fængsel.
Hændelsen fandt sted torsdag 6. juni, hvor de to mænd blev anholdt af betjente fra Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest) ved Syd- og Sønderjyllands Politi.
Den 35-årige blev anholdt i et køretøj i forbindelse med en kontrol i Frøslev foretaget af den særlige Politi- og Toldenhed, som er et samarbejde mellem Toldstyrelsen og UKA Vest, og hvor myndighederne fattede mistanke til manden.
Den 36-årige medgerningsmand blev anholdt i forbindelse med, at han efterfølgende kørte ind i Danmark ved grænsen i Padborg med den store mængde hash gemt i sit køretøj.
Den 36-årige forsøgte i første omgang at undgå at stoppe ved grænsen, da bilen blev vinket ind til kontrol. Han forsøgte at flygte fra politiet, men belv kort efter anholdt i Padborg.
Ud over forsøget på indsmugling blev den 36-årige dømt for en række færdselsforseelser i forbindelse med forsøget på at køre fra politiet samt overtrædelse af våbenloven ved at være i besiddelse af skarp ammunition.
En del af fængselsstraffen er desuden en fællesstraf i forbindelse med en tidligere dom.
En del af fængselsstraffen er desuden en fællesstraf i forbindelse med en tidligere dom.
Den 36-årige erkendte forsøget på indsmugling og modtog dommen, mens den 35-årige nægtede og ankede dommen på stedet.
De to personer har været varetægtsfængslet siden anholdelsen og er fortsat fængslede efter dommen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Afskaf puljeordninger - giv fradrag i stedet
- Jysk sengelager bygger nyt distributionscenter i Spanien
- Sydvestjysk havn får endnu en lokal medejer i sit ejendomsselskab
- Partnerportal skal lette hverdagen for transportvirksomheder
- Fagforbund for chauffører og andre transportfolk får ny formand
- Europæisk erhvervsliv giver EU et stort løfte
- Færdselsstyrelsens bemandende takografekspeditioner lukkede onsdag
- Danmarks største erhvervshavn skruer på for forventningerne
- Sikkerhedstest giver fem stjerne til to tyske og to svensk lastbilmodeller
- Brolægger lægger ud med en ny fire-akslet forvogn med kroghejs
- Lastbil i soloulykke spærrede hovedvej
- Pakkebud blev truet på livet
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |