Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
Torsdag 27. august 2026 kl: 11:39
Af: RedaktionenRederiet Molslinjen har fundet sin nye administrerende direktør. Det bliver 48-årige Rolf Nielsen, som i dag er vicedirektør (COO) i det hollandske selskab, Hanseatic Global Terminals, der har hjemsted i Rotterdam og er operatør af 26 terminaler i 13 lande - blandt andet i Europa og Nordamerika. Rolf Nielsen, der afløser Kristian Durhuus, som fratrådte sin stilling i rederiet i februar i år, tiltræder sin nye post fredag 1. januar 2027
![]() | |
|
Rolf Nielsen har tidligere været Vice President, Head of Hub Terminals, hos APM Terminals i Haag efter at have bestridt flere ledende poster i A.P. Møller - Mærsk-koncernen.
- Rederiet er på vej ind i en meget spændende elektrificering af alle ruter, og i Rolf Nielsen har vi fundet den mand, som kan lede virksomheden ind i en ny elektrisk tidsalder, siger Carsten Jensen, der er administrerende direktør og koncernchef for Nordic Ferry Infrastructure og tidligere administrerende direktør for Molslinjen.
Carsten Jensen har ledet arbejdet med at finde den nye administrerende direktør til Molslinjen, der er Danmarks største passagerfærge-rederi.
- Molslinjen er et fyrtårn i Danmark og internationalt, når det gælder drift af passagerfærger. Rederiet har opnået flotte resultater - og nu gælder det så omstillingen til hurtigfærgedrift på strøm i verdens største elektrificeringsprojekt til søs. Den opgave kunne jeg ikke sige nej til, siger Rolf Nielsen i forbindelse med udnævnelsen til administrerende direktør for Molslinjen.
Rolf Nielsen tiltræder sin stilling på hovedkontoret i Aarhus fredag 1. januar 2027. Indtil da vil Carsten Jensen varetage funktionen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





