Kinesisk lastbilproducent har fundet sin servicepartner i Danmark
Tirsdag 18. august 2026 kl: 10:44
Af: Jesper ChristensenTCK Group A/S, der har afdelinger i Kolding, Odense, Aarhus, Randers, Hobro, er ifølge den kinesiske lastbilproducent, Windrose Technology's web-side blevet eftermarkedspartner for koncernens lastbiler i Danmark, mens Sec-Set i Viborg, der leverer teknisk udstyr til blandt andet køretøjer, er blevet distributør af reservedele
Windrose Technology, der blev grundlagt i 2022, er en af flere kinesiske producenter af batteri-elektriske lastbiler, som ønsker at køre ind på det europæiske marked.
Det udfordrer de etablerede europæiske producenter, da de kinesiske lastbiler vurderes til at blive solgt omkring 30 procent billigere.
Generation to-lastbiler fra Windrose Technology vil ifølge selskabets web-side have en rækkevidde på knap 700 kilometer. Næste generation vil have en rækkevidde på 960 kilometer.
Windrose Technology oplyser, at lastbilerne er blevet testet af transportkoncerner som DSV og Kuehne + Nagel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er vokset med 2,4 procent på et år
- Vognmand i Vorning har overtaget vognmand i Skørping
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- Kinesisk producent har vare- og lastbiler til Europa med på messe
- Modelrækken er blevet helt elektrisk
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




