Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder

Torsdag 4. juni 2026 kl: 13:37
Af: Redaktionen

Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
Repræsentanter for Alpi Danmark modtog onsdag aften Deloitte's pris for god ledelse.

Transport- og logistikvirksomheden Alpi er blevet anerkendt som en af Danmarks Best Managed Companies 2026 i Deloitte's internationale udviklings- og anerkendelsesprogram. Prisen tildeles virksomheder, der udmærker sig ved at kombinere en stærk strategi med solid eksekvering, god ledelse og dokumenterede resultater over tid

For Alpi er anerkendelsen et resultat af mange års målrettet arbejde med både forretning, kultur og mennesker.


- Vi er naturligvis meget stolte af denne anerkendelse. Den er et skulderklap til alle medarbejdere, som hver dag bidrager til at skabe værdi for kunderne og til det stærke arbejdsfællesskab, der kendetegner Alpi, siger Kjeld Tygesen, der er administrerende direktør i Alpi Danmark.


Den uafhængige jury fremhæver især Alpi's stærke kultur, hvor mennesker og relationer spiller en central rolle. Samtidig peger juryen på virksomhedens stabile og robuste drift og langsigtede tilgang som væsentlige årsager til den positive udvikling gennem en årrække.


Alpi har gennem de senere år haft fokus på at udvikle virksomheden med afsæt i både forretningsmæssige resultater, medarbejdertrivsel og ansvarlig virksomhedsledelse.


- Vi tror på, at langsigtet succes skabes gennem stærke relationer og at stærke fællesskaber skaber stærke resultater. Derfor er vi særligt glade for, at juryen anerkender vores kultur og værdier som en vigtig del af vores forretning, siger Morten H. Nielsen, der er administrerende direktør i Alpi Air&Sea. 


Best Managed Companies-programmet drives af Deloitte og findes i mere end 45 lande verden over. Virksomhederne vurderes blandt andet på strategi, kompetencer, innovation, kultur, governance og økonomiske resultater.


Prisen blev uddelt på Hotel d’Angleterre onsdag aften, hvor repræsentanter fra Alpis management gruppe deltog.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst