Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Havn uden vand bliver udvidet igen

Tirsdag 12. maj 2026 kl: 10:15
Af: Redaktionen

Havn uden vand bliver udvidet igen
Christian Herskind (tv), Peder Tind og Jørn From tager første spadestik til der fjerde generiske byggeri i Taulov Dry Port. (Foto: ADP)

Mandag tog tre mænd det første spadestik på 32.000 kvadratmeter lager- og logistikbyggeri i Taulov Dry Port. De tre var ADP’s og Taulov Dry Ports bestyrelsesformand Christian Herskind, borgmester i Fredericia Kommune Peder Tind (V) og direktør Jørn From fra C.C. Contractor

Spadestikket markerede starten på byggeriet af en ny generisk bygning, der opføres med syv haller på mellem 3.700 og 5.300 kvadratmeter. Det nye byggeri vil som de øvrige generiske byggerier blive certificeret med den bæredygtige certificering BREEAM Excellence og klargøres til solceller.


Med byggeriet udnyttes nogle af de sidste ledige kvadratmeter i Taulov Dry Ports fase 1. Hos ADP A/S fremhæver man, at der er stor efterspørgsel efter plads i den kommende bygning.


- Taulov Dry Port er et af de stærkeste eksempler på, hvad målrettet erhvervsudvikling kan skabe. Hvert eneste spadestik her er et bevis på, at Fredericia er et attraktivt sted at drive og udvikle forretning. Det skaber aktivitet, arbejdspladser og vækst i hele kommunen, siger Peder Tind.


Næste skridt er i gang
Selvom jorden kun lige er blevet vendt af det første spadestik til den fjerde generiske bygning, peger udviklingen fremad, da det er planlagt, at der på Taulov Dry Ports fase 1 areal blandt andet skal etableres et servicecenter for tung transport. Parallelt er udviklingen af Taulov Dry Ports fase 2 også i fuld gang, hvor der er planlagt yderligere knap 220.000 kvadratmeter.


I Taulov Dry Ports fase 1 er der ind til nu opført 300.000 kvadratemter. Der til kommer det netop igangsatte byggeri på 32.000 kvadratmeter.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Brædstrup har fået ny tre-akslet kærre med hejs
- Lastbilforhandler har åbnet for 400 kW ladeanlæg til tunge køretøjer
- Rigsrevisionen skal undersøge kontrollen med grisetransporter til udlandet
- Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Maj i år lå én under maj sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 9,8 procent
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Udstationeringssatser bliver opdateret pr. onsdag 1. juli
- Svensk-dansk postkoncern bygger ny terminal i Nordsverige
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst