Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Nyt distributionscenter får avanceert robotlager

Fredag 13. marts 2026 kl: 10:24
Af: Redaktionen

Nyt distributionscenter får avanceert robotlager
Starks nye distributionscenter i Brøndby bliver opført med fokus på cirkulær økonomi og bæredygtighed. Byggeriet vil leve op til DGNB Guld-certificeringsstandarden. (Illustration: Stark)

Byggemarkedskæden, Stark, er ved at opføre et nyt distributionscenter i Brøndby ved København. Distributionscenteret, der skal være udgangspunkt for leverancer til hele Danmark, bliver forsynet med avanceret og fuldautomatisk lagerteknologi. Målet er hurtigere og mere gnidningsløse leveringer til håndværkere i Danmark

Stark har i den forbindelse indgået en aftale med Element Logic om, at de skal levere et  fuldautomatisk AutoStore-robotlager til det nye distributionscenter. Det fuldautomatiske robotlager skal sikre hurtigere levering, høj driftsstabilitet og bedre tilgængelighed på tværs af Stark's sortiment af lette varer. 


Det fuldautomatiske robotlager bliver motoren i det nye distributionscenter, som i løbet af sommeren bliver omdrejningspunktet for timelevering i Storkøbenhavn og dag-til-dag levering af 50.000 varenumre til håndværkere over hele landet.


AutoStore-anlægget består af avancerede robotter, der hurtigt og energieffektivt kan håndtere og fremhente produkter til pakning. Systemet gør det muligt at levere flere ordrer hurtigere. 


- Med robotanlægget styrker vi vores logistiske kapacitet markant og sikrer, at vores kunder altid kan få de varer, de skal bruge, når de skal bruge dem. Automatiseringen giver os et langt mere effektivt og stabilt flow i vores leverancer og understøtter vores ambition om at gøre håndværkernes hverdag så nem som mulig, siger Jan Breinholt, der er logistikdirektør hos Stark Danmark. 


Når det nye distributionscenter står færdigt, samler Stark en række lagerfunktioner i én central, automatiseret løsning. Det øger både kapaciteten og gør det muligt løbende at udvide sortimentet.


Teknologi støtter klimaambitioner 
Energieffektivitet har været et centralt kriterium i valget af teknologi. AutoStore-robotterne bruger omkring 100 - 120 watt pr. 10 robotter under drift, omtrent som en almindelig støvsuger, og genvinder energi ved nedbremsning og sænkning af kasser. 


Det supplerer de bæredygtige tiltag i selve byggeriet, der opføres af pensionsselskabet Velliv og sigter mod DGNB Guld-certificering med fokus på cirkulær økonomi, limtræskonstruktioner, genbrugsstål og sedumtag. 


- Gennem årene har vi opbygget en omfattende erfaring med at designe, implementere og drifte AutoStoreanlæg, der løfter vores kunders konkurrenceevne - og vi ser frem til at bringe den erfaring i spil i samarbejde med Stark, siger Kim Ebbe Jakobsen, der er salgsdirektør for Element Logic i Danmark. 

Salgsdirektør Kim Ebbe Jakobsen (tv) fra Element Logic og logistikdirektør Jan Breinholt fra Stark foran byggekædens kommende nationale distributionscenter i Brøndby, hvor AutoStore‑robotlageret bliver en vigtig del i den nye logistikløsning. (Foto: Stark)








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Nyt distributionscenter får avanceert robotlager
- Tre virksomheder bliver samlet til en enhed
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Stål- og teknikgrossist vil samle sin lagerdrift i et centrallager i Kolding
- Nyt hovedlager med reservedele på Vestfyn er fuldt operationelt
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- For første gang i tre år er der færre tomme lagerlokaler
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Jysk sengelager bygger nyt distributionscenter i Spanien
- Sydvestjysk havn får endnu en lokal medejer i sit ejendomsselskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst