Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
Mandag 9. marts 2026 kl: 12:38
Af: RedaktionenSyd- & Sønderjyllands Politi har sigtet den 63-årige lastbilchauffør, som kørte ud foran et tog i en jernbaneoverkørsel ved Bjerndrup mellem Tinglev og Kliplev fredag 15. august sidste år. Ved ulykken mistede en person livet, mens to personer blev alvorligt kvæstet og 22 passagerer kom til skade. Der var omkring 100 passagerer med toget
Syd- & Sønderjyllands Politi oplyser videre, at efterforskningen har ført frem til, at der er grundlag for at sigte den 63-årige mand for uagtsomt manddrab, uagtsom legemsbeskadigelse og forsætlig fareforvoldelse, samt for overtrædelse af færdselsloven ved ikke at udvise agtpågivenhed ved passage af en jernbaneoverskæring.
Da politiets efterforskning fortsætter, har Syd- & Sønderjyllands politi ikke yderligere oplysninger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Aarhus-entreprenør med jernbanespeciale skal modernisere Københavns Hovedbanegård
- Københavns Hovedbanegård skal moderniseres - arbejdet vil stå på til en gang i 2028
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- 14-årig stjal bybus i Norge og kørte til Sverige
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Konstruktion over banegrav er svækket - cykelparkering lukker øjeblikkeligt
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Busterminalerne i Rudkøbing og Otterup bliver opgraderet
- Nyt samarbejde giver gratis bus og tog til kunst
- Flextur skal køre hele natten i tre kommuner
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





