Buschauffør kørte for hurtigt
Tirsdag 13. januar 2026 kl: 13:56
Af: RedaktionenMandag klokken 10.15 målte en betjent fra færdselsafdelingen hos Midt- og Vestsjællands Politi farten på bilerne Nordhøj i Køge med laser. En af bilerne - en bus først af en 36-årig chauffør - kørte blev målt til at køre 75 km/t, selvom det kun er tilladt at køre 50 km/t
Den 36-årige chauffør, der kom fra Københavns Vestegn, blev sigtet og kan forvente, at sagen lægges op til en betinget frakendelse af kørekortet.
Da tunge køretøjer i byen er særligt farlige, hvis de kører med høj fart, sker der ifølge færdselslovens regler frakendelse af førerretten allerede ved en 40 procents overskridelse af fartbegrænsningen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- Flere passagerer fløj via lufthavn ved Limfjorden
- Lufthavn på Djursland nåede op på 31.137 passagerer
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- 29-batterielektriske busser vil gøre bustrafikken renere i by på Sicilien
- Magasinet Bus 2 - 2026 er udkommet
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Plusbusserne i Aalborg suppleres midlertidigt af bybusser
- Lufthavn mellem Viborg og Herning har skiftet navn
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




