Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
Fredag 14. november 2025 kl: 10:47
Af: RedaktionenFøreren den gylletransport, der 15. august i år blev ramt af et tog i en jernbaneoverskæring ved Bjerndrup mellem Tinglev og Kliplev i Sønderjylland, har fået amputeret begge ben fra knæene og ned. Det skriver TV Syd
Chaufføren i lastvognstoget og lokomotivførerne blev begge hårdt kvæstet ved ulykken, der kostede en 60-årig kvinde livet, mens omkring 20 personer kom levere til skade.
Den 63-årige chauffør opholder sig ifølge TV Syd på et rehabiliteringscenter på et sygehus i Hamborg, hvor han er under genoptræning og venter på at få proteser.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




