Transportvirksomhed på Djursland er gået konkurs
Tirsdag 4. november 2025 kl: 10:48
Af: Jesper ChristensenSkifteretten under Retten i Randers har ifølge Statstidende tager virksomheden KJ Transport ApS med CVR-nummer 42077216 og adresse på Rådhusbakken 1 i Tirstrup på Djursland under konkursbehandling på baggrund af en begæring, som Skifteretten modtog 31. oktober
Statstidende skriver videre, at Skifteretten har udpeget advokat Mads Flemming Petersen, der har adresse i Jernbanegade Ebeltoft som kurator.
Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.
Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 31. oktober.
KJ Transport ApS, der havde for formål at drive vejtransport af gods samt speditions- og lagerhotelvirksomhed foruden hertil beslægtet virksomhed, blev etableret af Karina Jørgensen 1. februar 2021 og beskæftigede to medarbejdere. I det senest afsluttede regnskabsår havde virksomheden, hvad der svarede til tre fuldtidsbeskæftigede medarbejdere.
Virksomhedens senest afsluttede årsrapport - 2024 - viste et resultat på minus 219.806 kroner og en negativ egenkapital på 190.688 kroner.
I årsrapporten peger ledelsen på, at en fortsat drift er betinget af, at de kreditfaciliteter, der var tilstede ved årsskiftet, kunne fastholdes og udvides. Hvis de ikke kunne fastholdes, ville virksomheden ikke kunne fortsætte.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




