Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lufthavn i Sydjylland oplever voksende passagertal

Søndag 3. august 2025 kl: 12:06
Af: Redaktionen

Billund Lufthavn oplever generel vækst i passagertrafikken blandt de selskaber, der benytter lufthavnen. I juli rejste 351.921 passagerer gennem terminalerne, hvilket gør måneden til den travleste i 2025


Det stigende passagertal skyldes et voksende rutenetværk, der gradvist har udlignet effekterne af det tidligere bortfald af Ryanairs aktiviteter.


- Vores netværksruter har haft en positiv udvikling hele året. I andet kvartal har vi set en vækst på 11 procent, og vi forventer, at tendensen fortsætter i de kommende måneder, siger direktør i Billund Lufthavn, Jan Hessellund.


Nye ruter som London Gatwick med Norwegian samt Gdansk og Vilnius med Wizz Air har også bidraget til fremgangen. 


- Ved indgangen til årets sidste sommermåned kan vi desuden glæde os over, at Billund Lufthavn som den første i Danmark har fået godkendt, at rejsende nu må medbringe beholdere med mere end 100 milliliter væske i håndbagagen. Det gør en i forvejen nem rejse gennem lufthavnen endnu nemmere, siger Jan Hessellund videre.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Forsvaret køber lufthavnsanlæg på Djursland
- Statens opkøb af lufthavnsanlæg på Djursland vækker glæde hos politikere i Aarhus
- E-handlen sætter rekord igen
- Fragtdrone kan transportere op til 250 kg
- Norsk flyselskab udvider sit ruteprogram
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Lufthavn på Djursland holdt passagertallet
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Nordjylland får direkte flyforbindelse til Norditalien
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Luftfragtfirma opgraderer til større fragtfly i Billund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst