Lastbilrally starter i Søby
Onsdag 30. juli 2025 kl: 13:18
Af: Redaktionen
Lørdag 9. august afholdes Nordjysk Veteranrally 2025 hos Dekra AMU Center i Sæby mellem Aalborg og Frederikshavn. Dekra i Sæby er sponsor og lægger areal til Nordjysk Veteranrally, der arrangeres af foreningen Dansk Lastbil Nostalgi
- Vi glæder os meget til igen i år at afholde veteranrallyet. Det er altid en fantastisk dag, fuld af glade mennesker, smukke lastbiler og masser af aktiviteter, siger formand for Dansk Lastbil Nostalgi, Karsten Trend Poulsen.
Arrangementet starter lørdag 9. august klokken 9.00 - og klokken 10.00 skydes selve veteranrallyet i gang, hvor kommentator Chris (pastor) Svendsen en efter en vil sende de deltagende veteranlastbiler ud på en smuk køretur i det nordjyske.
Lastbilerne begynder at vende tilbage til Dekra omkring klokken 14. Man kan også følge dem på ruten, samt hos Stiholt i Sæby ved frokosttid.
Deltagerne begynder at ankomme i det Sæby onsdag 6. august om aften, mens pladsen åbner for deltagere og publikum torsdag klokken 16.00.
I veteranrallyet er der deltagere fra flere forskellige lande. Og så er der både gamle og nyere lastbiler, så der er noget at se på for alle generationer.
- Der er altid lastbiler for enhver smag til Nordjysk Veteranrally. Nogle går op i de ældre lastbiler fra 1930’erne, mens andre finder de nyere lastbiler fra 1980’erne mere interessante, og der er god mulighed for at opleve begge dele på dagen. Uanset årgang, er det altid imponerende at se, hvordan lastbilerne er blevet restaureret. Mange af lastbilerne er fundet på skrotpladser, men står i dag flottere end da de var nye, siger Karsten Trend Poulsen.
Dansk Lastbil Nostalgi har foreningslokaler i Klokkerholm nord for Hjallerup i det østlige Vendsyssel og over 575 medlemmer. Foreningens medlemmer har en fælles interesse i lastbiler. Medlemmerne mødes hver anden lørdag i foreningens lokaler til hyggesnak om lastbiler. Ligeså arrangeres der køreture rundt i hele landet fra april til oktober.
Om Nordjysk Veteranrally 2025:
Der er gratis adgang til pladsen for alle, der har lyst til at kigge forbi og se på de flotte veteranlastbiler. Pladsen vil hele dagen summe af aktiviteter hos de mange forskellige udstillere, hvor der, udover veteranlastbiler, også vil være mulighed for at se på modellastbiler, fjernstyrede lastbiler og andet spændende legetøj. Der vil også være aktiviteter for de helt små. Dansk Lastbil Nostalgi sørger for at der kan købes mad og drikke hele weekenden i garagen hos Dekra.
Veteranrallyet afholdes på Køreteknisk Anlæg på Kjeldgaardsvej i Sæby.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
- Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Antallet af nyregistrerede lastbiler er steget
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





