Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ny busrute skal forbinde København med Göteborg

Torsdag 24. april 2025 kl: 10:31
Af: Redaktionen

Med op til 20 ugentlige afgange og syv strategiske stoppesteder vil Kombardo Expressen - der kørte ud og forbandt Aarhus og København i juli 2017 - fra fredag 8. maj forbinde København og Göteborg via færgerne mellem Helsingør og Helsingborg. Kombardo Expressen vil med den nye forbindelse, der bliver kørt af busselskabet Vikingbus, tilbyde en ny, fleksibel og prisbillig transportløsning Øresundsregionen

Kombardo Expressen, der har haft succes med fjernbusruter i Danmark, kalder den nye forbindelse for Øresund Expressen.


- Vi håber, vi kan tage det svenske marked med storm, som vi har gjort det i Danmark. Vi er de eneste, som kan tilbyde komforten fra en fjernbus med en afslappende færgetur, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.


Busserne på den nye fjernbusrute vil få op til 20 afgange om ugen med start i Københavns Lufthavn (CPH) mod Göteborg og med stop undervejs i København, Lyngby, Helsingør, Helsingborg og Halmstad. Turen hele vejen fra busterminalen i København til Göteborg ventes at ville tage fire timer og 40 minutter.


- Fjernbusser er et fleksibelt koncept, som ganske hurtigt kan skaleres op og ned i forhold til efterspørgslen - og ved succes kan rutenetværket udvides med nye destinationer og stoppesteder, siger Kristian Durhuus.


Turene bliver kørt af danske Vikingbus, som også kører busserne for Bornholm Expressen. Der vil kun blive benyttet dobbeltdækkerbusser, og priserne vil begynde fra 119 danske kroner eller og 179 svenske kroner.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Billetkontrollører har som forsøg gået med kropskameraer i tre måneder
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Ø-færge satte passagerrekord
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Passagerer får flere busafgange mellem Aarhus og Silkeborg
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Politikere i Aarhus finder penge og planer til nyt cykelparkeringshus ved banegården
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Lufthavn ved Limfjorden rundede 1.500.543 rejsende
- Passagerer havde 43.000 cigaretter med i bussen
- 18-årig mand gik på skinnerne

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst