Metroen i København kørte med mere end det forventede overskud
Tirsdag 22. april 2025 kl: 13:59
Af: RedaktionenMetroselskabet leverede sidste år et tilfredsstillende resultat før af- og nedskrivninger på 244 millioner kroner, hvilket var en forbedring på 136 millioner kroner i forhold til 2023 og 11 millioner kroner mere end forventet. Hos Metroselskabet peger man på, at det positive resultat kommer ud af en samlet omsætning på 2.326 millioner kroner, hvoraf passagerindtægter udgjorde 1.608 millioner kroner, hvilket var 175 millioner kroner mere end året før
Stigningen fra 2023 til 2024 skyldtes blandt andet, at passagertallet steg med knap seks millioner, så det samlede passagertal endte på 126 millioner mod 120 millioner året før. Det var en vækst på ca. fem procent og det hidtil højeste passagertal i Metroens historie.
På trods af væksten nåede passagertallet sidste år ikke helt de samlede forventninger først og fremmest som følge af en lavere vækst på M3.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
- 81-årig motorcyklist stødte sammen med bus og mistede livet
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Grønlands nye internationale lufthavn i Ilulissat er blevet godkendt
- Region inviterer til debat om fremtidens transport
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
- Taxichauffør kørte for hurtigt og fik sin bil beslaglagt
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Nyrenoveret banegård i Aarhus er klar til at blive fejret
- Busmesse i Italien har over 100 udstillere
- Til ungdommen
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




