Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

EU-Kommisssionen godkender dansk opkøb af tysk transportkoncern

Onsdag 9. april 2025 kl: 12:03
Af: Redaktionen

DSV indgik sidste år en aftale om at købe den tysk-baserede transportkoncern, DB Schenker. Købet er nu blevet godkendt af EU-Kommissionen

Prisen for at overtage Schenker er på omkring 107 milliarder kroner, hvilket gør handlen til den hidtil største i DSV's historie, som begyndte, da ni vognmænd slog sig sammen i 1976 til DSV - De Sammensluttede Vognmænd.


Med EU-Kommissionens godkendelse har DSV klaret 36 ud af 37 myndighedsgodkendelser. Den sidste er en godkendelse fra de amerikanske konkurrencemyndigheder.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst