Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
BILIMPORTØRORGANISATION OM FREMRYKNING AF STØTTE TIL OMSTILLING:

Aftalen accelererer den grønne omstilling af tung transport

Onsdag 9. april 2025 kl: 09:58
Af: Redaktionen

En bred politisk aftale sikrer, at årets udmøntning til grøn omstilling af tung vejtransport bliver større end først aftalt. Det vil accelerere den grønne omstilling, lyder det fra Mobility Denmark, der er interesseorganisation for importører af både små og store køretøjer

- Det er meget positivt, at et bredt politisk flertal har lyttet til den store efterspørgsel i branchen og valgt at skrue op for tempoet. Alle de afsatte midler i første del af puljen, 75 millioner kroner, blev søgt inden for få minutter, hvilket illustrerer, at branchen vil den grønne omstilling. Et større beløb giver mulighed for, at udviklingen kan accelerere, og at endnu flere kan tage et skridt i en grønnere retning, siger Mads Rørvig, der er administrerende direktør i Mobility Denmark.


Den nye aftale om at fremrykke afsatte puljemidler betyder, at der i 2025 og 2026 udmøntes 425 millioner kroner til grøn omstilling af den tunge vejtransport, hvilket er et væsentligt højere beløb end tidligere aftalt. Aftalen omhandler en del af den samlede støttepulje på godt 750 millioner kroner, der er afsat over en årrække, og som har til formål at bidrage til omstillingen af den tunge vejtransport. I år bliver der frigivet 323 millioner kroner, mens beløbet næste år er 102 millioner kroner.


Den tunge vejtransport står for omkring en fjerdedel af CO2-udledningen fra transportområdet, og potentialet for reduktion er betydeligt. Ifølge Mobility Denmark udgør el-lastbiler under 10 procent af nye lastbiler i Danmark. 


- Vi ved, at grøn omstilling af tung transport stiller store krav til branchens aktører, og derfor er det afgørende, at vi ser politiske ambitioner blive omsat til konkret handling i denne aftale. Dertil ser vi meget positivt på, at midlerne fra puljen kommer ud og leve, hvilket vil løse de nuværende stop and go-udfordringer, samt at støttemidlerne kan understøtte forskellige ejerformer. Det her kommer til at gøre en reel forskel, siger Mads Rørvig.


Puljen åbner for ansøgninger i efteråret 2025 og administreres af Vejdirektoratet.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst