Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Holdingselskab med frasolgte transportaktiviteter er gået konkurs

Onsdag 9. april 2025 kl: 09:35
Af: Redaktionen

Skifteretten under Retten i Randers har taget selskabet Thortrans Holding ApS med CVR-nummer 27918298 og adresse på Frederiksdalvej i Randers under konkursbehandling. Selskabet var moderselskab til flere transportvirksomheder aktiviteter, der er blevet solgt fra, da selskabet kom ud i økonomiskanskeligheder sidste år


Statstidende skriver, at selskabet er blevet taget under konkursbehandling på baggrund af en konkursbegæring, som Skifteretten i Randers modtog 3. april.


Advokat Anders Braad, der har adresse på Skibbrogade i Aalborg, er udpeget som kurator.


Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 4. april.


Et kig i holding-selskabets senest afsluttede årsrapport opgjort pr. 30. juni 2023 viste et resultat før og efter skat på 3.326.000 kroner, en egenkapital på 18.777.000 kroner og en balance på 25.078.000 kroner.


Interesserede kan læse mere om frasalget at Thortrans' transportaktiviteter her:






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst