Stor erhvervshavn er omdannet til aktieselskab
Tirsdag 8. april 2025 kl: 12:49
Af: RedaktionenTirsdag 1. april skiftede Aarhus Havn status fra at have været en kommunal selvstyrehavn til at være et aktieselskab - stadig med Aarhus Kommune som ejer
Aarhus Havn, der i dag er Danmarks største erhvervshavn med en godsomsætning på omkring 10 millioner ton årligt, er efter en politisk beslutning i Aarhus Byråd omdannet til et aktieselskab. Det er sket for at sikre haven mulighed for fortsat udvikling og skabe bedre erhvervsmæssige muligheder
- Aarhus Havn, der blev skabt i 1845, har fra start skabt fremgang og udvikling både lokalt og nationalt. I dag er havnen Danmarks største erhvervshavn, der forbinder dansk erhvervsliv med resten af verden, siger Thomas Haber Borch, der er havnedirektør i Aarhus Havn.
- Nu er tiden kommet til at skrive et nyt kapitel i historien - et kapitel, der på mange måder rækker ind i fremtiden. En ny selskabsform vil bidrage til at styrke vores position, vores samarbejde meddansk erhvervsliv og vores kommercielle muligheder, som er forudsætninger for havnens fremtidige udvikling, siger han videre.
I december sidste år besluttede et politisk flertal i Aarhus Byråd at omdanne Aarhus Havn til et kommunalt ejet aktieselskab.
Med omdannelsen til aktieselskab har Aarhus Havn fået en ny bestyrelse med Susanne Juhl som formand. Hun overtager formandsposten fra borgmester Anders Winnerskjold, der fremover vil være næstformand i bestyrelsen.
Udover formand og næstformand består Aarhus Havns bestyrelse af følgende:
- Bünyamin Simsek (K - tidligere V), byrådsmedlem i Aarhus
- Anne Hammer (SF), byrådsmedlem i Aarhus
- Andreas Nordseth, tidligere direktør i Søfartsstyrelsen
- Ole Thomsen, Executive Vice President i JYSK
- Hanne Storm Edlefsen, direktør i Energinet
- Op til fire medarbejdervalgte medlemmer, der endnu ikke er valgt
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Erhvervshavn i Sønderjylland har fået ny økonomichef
- Krydstogtssæsonen i Aarhus går i gang med kurs mod besøgsrekord
- Sønderjysk havn løftede sit driftsresultat op
- Havn med norske forbindelser satte omsætningsrekord
- Containerskib fra Göteborg anløb Aarhus på ny rute til Asien
- Danmarks største erhvervshavn omsatte for flere kroner sidste år
- Stor erhvervshavn er omdannet til aktieselskab
- Havnekraner skifter fra dieseldrift til el-drift
- Jyllands nordligste havn investerer i bæredygtighed og landstrøm til krydstogtskibe
- Sønderjysk havn med store kraner får ny økonomichef
- Projektledelse fulgte ikke Teknik og Miljø's projektmodel
- Økonomidirektør bliver projektdirektør i stor havn i Østjylland
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |