Havneselskab har 25-års jubilæum
Torsdag 27. marts 2025 kl: 12:36
Af: RedaktionenADP A/S, der i dag ejer havnene i Fredericia og Nyborg - og er medejer af havnen i Hanstholm, markerer torsdag, at det er 25 år siden, selskabet blev etableret med et fordelt ejerskab mellem Nyborg Kommune og Fredericia Kommune med henholdsvis en tiendedel og ni tiendedele af ejerskabet
ADP A/S har fra begyndelsen haft som formål at konsolidere havne og få stordriftsfordele og dermed udnytte havnenes kompetencer i samspil med hinanden.
Udvikling og effektivisering har været en drivkraft, og ADP er ind til videre lykkedes med at tilpasse sig til samfunds- og markedsudviklingen.
- Jeg er utrolig stolt af at stå i spidsen for en organisation, der har bevist sin agilitet og relevans i en globaliseret verden siden 2000, siger Rune D. Rasmussen, der har været administrerende direktør i ADP A/S siden 2019.
Han fremhæver, at ADP A/S blandt andet har markeret sig med etablering af Taulov Dry Port, udvikling af havnene i Fredericia og Nyborg og dannelsen af ADP Energy Infrastructure.
- Senest har vi i samarbejde med Thisted Kommune konsolideret Hanstholm Havn, og det er i direkte sammenhæng med den vision, der var bag etableringen af ADP i år 2000. Det er helt generelt en udviklingsrejse, som vi kommer til at kigge mere ind i hos ADP, og som kan bidrage med at udvikle den danske havnesektor i en stærkere retning i forhold til den internationale konkurrence, siger han.
ADP A/S har haft følgende som administrerende direkører siden etableringen:
Administrerende direktør Jens Peter Peters (01.12-2000 - 04.05-2015)
Jacob Gerdes - konstitueret (04-05-2015 - 13-08-2015)
Administrerende direktør Nils Skeby (13.08-2015 - 02.02-2019)
Administrerende direktør Villads Kirkegaard-Jensen - konstitueret (02.02-2019 - 21.06-2019)
Administrerende direktør Rune D. Rasmussen (21.06-2019 - ...)
Fakta om ADP A/S' etablering:
- Mandag 27. marts år 2000 blev Associated Danish Ports A/S etableret med et delt ejerskab af Nyborg Kommune og Fredericia Kommune. Aktierne blev fordelt mellem de to kommuner i forhold til størrelsen på de to havne. Derfor blev fordelingen af aktier således, at Fredericia Kommune fik 90 procent af aktierne, mens Nyborg fik 10 procent
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Limfjordshavn håndterede 2,5 millioner ton gods i 2024
- Havneselskab har 25-års jubilæum
- Overkørsler bliver opgraderet med bomme i forbindelse med nyt signalsystem
- Om en uge begynder en omfattende ombygning af jernbanen i Aarhus
- Malerarbejde spærrer bro i Nordvestjylland om natten
- Sporskifte kan påvirke både jernbanetrafik og trafik på motorvej
- Sensorer skal mærke og registrere forandringer på og under jernbanestrækninger
- Økonomidirektør bliver projektdirektør i stor havn i Østjylland
- To togoperatører vil køre mellem Oslo og København
- Rederikoncern har ændret kursen i tyrkisk logistikselskab
- Tog kørte 22.143 containere til og fra terminal i Göteborg
- Intermodalt fremskridt er kommet på skinner
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |