Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Udbud af motorvejsbro i Padborg er afsluttet og arbejdet går i gang i foråret

Tirsdag 25. marts 2025 kl: 15:10
Af: Redaktionen

Aabenraa Kommune har afgjort udbuddet af opførelsen af en bro over Motorvej E45 ved Padborg. Den sønderjyske kommune har underskrevet kontrakter med entreprenørfirmaet Freiberg om vejentreprisen, og med Arkil A/S om den nye motorvejsbro. Arbejdet ventes at gå i gang i april og være afsluttet i sommeren 2026

Dermed har Aabenraa Kommune taget det næste skridt i projektet om at binde Padborgs østlige og vestlige erhvervsområder sammen.


Motorvejsbroen er en central del af den samlede vejforbindelse, der skal knytte de to erhvervsområder tættere sammen og skabe bedre rammer for vækst og udvikling i Padborg Transportcenter og det nye erhvervsområde vest for E45. Projektet omfatter blandt andet ombygning af krydset ved Omfartsvejen, opførelsen af selve motorvejsbroen og en udvidelse af vejnettet vest for motorvejen.


Projektet har været længe undervejs og har blandt andet fået et løft med statslig medfinansiering fra Vejdirektoratet som en del af Infrastrukturplan 2035. Tilbage i 2021 afsatte Aabenraa Kommune 25 millioner kroner til projektet, hvilket banede vejen for det videre arbejde.


Den rådgivende ingeniørvirksomhed, Cowi, bistår Aabenraa Kommune om rådgivningen under hele entreprisen.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Halvandet år gammel logistik-koncern etablerer nyt selskab
- Kinesisk bilproducent har dansk premiere med elektrisk varebil
- Transportmessen i Herning åbner torsdag
- Kranproducent forventer at få værdifuld feedback
- Havn ved Grådyb udvider med 570.000 kvadratmeter
- Er du sikker på, dine chauffører er sikre nok, når de håndterer gods og varer?
- Vognmandsforretning i Hasselager er blevet en del af en forretning i Trige
- Kalundborg Havn får ladestandere til lastbiler
- Transportministeren fjerne flere regler på busområdet
- 74-årig busmekaniker sagde tak efter næsten 60 år med motorer
- Hos ingeniørvirksomhed i Nordborg banker et hjerte for elektriske løsninger til store og små køretøjer
- Limfjordshavn håndterede 2,5 millioner ton gods i 2024

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst