Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Styrket busbetjening på Østfyn bliver promoveret med kattepoter

Tirsdag 25. marts 2025 kl: 13:26
Af: Redaktionen

Styrket busbetjening på Østfyn bliver promoveret med kattepoter

FynBus lancerer en ny kampagne for rute 800A/900A mellem Nyborg og Svendborg for at gøre opmærksom på forbindelsens mange busafgange og høje frekvens. Kampagnen får en særlig frontfigur - banegårdskatten Røde Allan, som sidste år ved en tilfældighed hoppede på en bus og blev en lokal sensation

Den østfynske A-busbetjening er en del af FynBus’ nye højfrekvente regionale A-busnet, der blev introduceret i august sidste år. Netværket er designet til at tilbyde flere afgange og hurtigere forbindelser, hvilket har resulteret i en stigende passagervækst på flere ruter.


- Vi ser en positiv udvikling i brugen af A-busserne, og med denne kampagne ønsker vi at gøre endnu flere opmærksomme på, hvor nemt det er at tage bussen mellem Nyborg og Svendborg, siger Martin Bødker Krogh, der er kunde- og kommunikationschef hos FynBus.

 
Kampagnen satte sine kløer i fynboerne 24. marts og griber de næste fire uger fat i sociale medier, digitale skærme, i radioen og på bagenden af busserne. 


Med sloganet "Gør som Røde Allan - tag bussen, når du skal på tur" kobler FynBus en lokal historie med en større mobilitetsdagsorden.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Busreklame dækkede for udsynet - trafikselskab strammer op
- Togoperatør gør sig klar til at overtage togdrift på Fyn og i Midt- og Vestjylland
- Dyrere brændstof belaster budgettet hos regionalt trafikselskab
- Lovændring om 17-årige og bilkørsel udløser lavere billetindtægter
- Pedel på gymnasium i Nordsjælland kører elever til skole i minibus
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Forældrenes vaner præger deres børns lyst til at cykle
- Delecykler skal gøre det lettere at nå bus og tog
- Vi er ude at køre dobbeltdækker i dag
- Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst