Påhængskøretøj ramte ladcykel
Tirsdag 25. marts 2025 kl: 12:19
Af: RedaktionenMandag eftermiddag omkring klokken 20 minutter i fem fik Nordsjællands Politi en anmeldelse om et uheld i Farum, hvor en en ladcykel var blevet ramt af en lastbil
En en 41-årig kvinde fra Farum var kommet kørende ad Gammelgårdsvej i Farum i nordlig retning og holdt stille i krydset Gammelgårdsvej/Hørmarken. En lastbil med påhængskøretøj holdt ligeledes i krydset, og da chaufføren drejede til venstre i krydset ramte lastbilens påhængskøretøj cyklen, så kvinden faldt af og ladcyklen væltede og sad fast under lastbilen.
Der skete ifølge politiet ikke nogen personskade ved uheldet, men kvinden blev tilset af de ambulancefolk, der var blevet tilkaldt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet fandt frem til palletyve
- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
- Elektrisk varebil kommer i en mere kompakt udgave
- Brug en aktivitetserklæring til tilbageregistrering af takografdata
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



