Påhængskøretøj ramte ladcykel
Tirsdag 25. marts 2025 kl: 12:19
Af: RedaktionenMandag eftermiddag omkring klokken 20 minutter i fem fik Nordsjællands Politi en anmeldelse om et uheld i Farum, hvor en en ladcykel var blevet ramt af en lastbil
En en 41-årig kvinde fra Farum var kommet kørende ad Gammelgårdsvej i Farum i nordlig retning og holdt stille i krydset Gammelgårdsvej/Hørmarken. En lastbil med påhængskøretøj holdt ligeledes i krydset, og da chaufføren drejede til venstre i krydset ramte lastbilens påhængskøretøj cyklen, så kvinden faldt af og ladcyklen væltede og sad fast under lastbilen.
Der skete ifølge politiet ikke nogen personskade ved uheldet, men kvinden blev tilset af de ambulancefolk, der var blevet tilkaldt.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
- Tysk pakkedistributør kører med el-lastbiler efter en kilometermodel
- Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




